20090520

Açıklama

Fenerbahçe'nin Mali İşler Kooridinatörü Abdülkadir Kuşin'in açıklaması yayınlandı internette.

--

Uzun bir süredir medyada Fenerbahçe Spor Kulübü'nün mali açıdan şeffaflığı ve denetimi üzerinde çeşitli spekülatif haberler yer almaktadır. Bu konuda zaman zaman yaptığımız açıklamalar ve her yıl genel kurul öncesinde üyelerimize gönderilen faaliyet raporunda mali tablolar ile denetim yöntemi ve raporlarının yer almasına rağmen kamuoyumuzu bir kez daha aydınlatmak gereğini duyuyoruz.
• Fenerbahçe Spor Kulübü, hiçbir yasal zorunluluk olmamasına rağmen 2003 yılından beri 6 yıldır Uluslararası bağımsız denetim kuruluşu Deloitte tarafından mali açıdan denetlenmektedir. Deloitte Avrupa'da özellikle spor sektörü denetiminde uzmanlaşmış bir kurumdur.
• Bu denetim raporları sonucunda kulübümüz "Avrupa Football Money Leauge" tablosunda Türkiye'den yer alan tek kulüp olup, geçen yıl tabloya 25. sıradan girmiştir. Bu yıl ise tırmanarak tablonun 19. sırasında yer almak başarısını göstermiştir. Sıralamada kriter, mali yapının sağlamlığı ve şeffaflığıdır.
• Avrupa'nın 5 büyük ligi; İngiltere, İtalya, İspanya, Almanya ve Fransa liglerinden başka diğer ülke ligleri arasında tabloda yer alan tek kulüptür.
• Türkiye Futbol Federasyonu uluslar arası geçerliliğinin tespiti üzerine ancak 2 yıl önce denetlenmek için aynı şirkete başvurmuştur.
• Ayrıca UEFA Kriterlerinin mali şartlarına uyum gösterdiğinin tespiti için UEFA ve TFF mali uzmanları tarafından denetim görmektedir.
• Denetim raporu, futbolculara, kulüplere ve diğer tüm borçların tespiti ile bunların süresinde ödendiği tüm detayları ile incelemektedir.
• İMKB de işlem gören Fenerbahçe Sportif A.Ş., Amerikan ekonomi dergisi Forbes'in Mayıs sayısında bankalar ve endüstriyel şirketlerin yer aldığı 100 büyük Türk Şirketi arasında 61. sırada yer almıştır. Sıralamada yaklaşık 200 şirketi geçme başarısını göstermiştir.
• Fenerbahçe Sportif A.Ş. nin piyasa değerinin kriz öncesi 9 Temmuz 2008 de İMKB tablolarında 2 milyar doları aştığı görülmektedir.
• Fenerbahçe Spor Kulübü ve bağlı ortaklıkları geçen yıl KDV, Gelir stopaj gibi vergiler ile, Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü gibi kamu kurumlarına tam 27.813.984 TL ödemede bulunmuştur. Muaccel hale gelmiş ve ödenememiş tek kuruş vergi borcu yoktur.
• UEFA Kupası final maçının yapılması için stadımız elit stad kategorisinde UEFA tarafından seçilmiştir. Bu final maçı nedeniyle ülkemize yaklaşık 50 milyon dolar gelir kazandıracaktır.
• UEFA Başkanı Platini'nin kulübümüze dünkü ziyaretinde beraberinde bulunan ünlü Alman Dergisi Kicker'in editörü, stadın 80 milyon dolara mal edildiğine inanamadığı, bunun iki katına bile mal edilmesinin mümkün olmadığı haberi bu günkü gazetelerde yer almıştır.
• Sonuç olarak Kulübümüz ve bağlı şirketlerinin resmi kurumlara denetim yaptırmamak ve şeffaf olmamak gibi bir opsiyonu yoktur.
Kamuoyunu aydınlatabilmek amacıyla kaynak ve belgeleri ile birlikte saygılarımızla arz ederiz

Hiç yorum yok: